Jak wybrać odpowiedni stabilizator na kręgosłup?

}
stabilizator na kręgosłup

Stabilizator na kręgosłup to wygodny i skuteczny sposób na utrzymanie kręgosłupa we właściwej pozycji dzięki wkładkom ortopedycznym.

Stabilizator na kręgosłup w ortotyce?

Ortotyka to metoda leczenia i zapobiegania patologiom układu mięśniowo-szkieletowego za pomocą specjalnych urządzeń technicznych. W większości przypadków stabilizator na kręgosłup (taki jak np. ten) to specjalny pas połączony z żebrami usztywniającymi i specjalnymi paskami. Ten wyrób medyczny przeznaczony jest do leczenia urazów, skrzywień oraz innych chorób i stanów patologicznych kręgosłupa. Należy być bardzo ostrożnym przy wyborze stabilizatorów na kręgosłup, ponieważ źle dobrane urządzenie nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale wręcz go pogłębia. Dlatego, jeśli odczuwasz ból pleców lub inne objawy, upewnij się, że najpierw udasz się do lekarza, aby pomógł Ci dokonać właściwego wyboru.

Stopień utrwalenia

Przede wszystkim aparaty ortopedyczne dzielą się ze względu na stopień umocowania. Ta właściwość reguluje sztywność usztywnienia. Stopni utrwalenia to — pełny, silny, średni, słaby i zmienny.

  1. Pełny stopień fiksacji — sztywno blokuje kręgi w pozycji. Zakres ruchu jest mocno ograniczony. Zazwyczaj przepisywany w okresie pourazowym lub w przypadku ciężkiej choroby kręgosłupa.
  2. Silne mocowanie — również sztywno mocuje kręgi, ale nadal pozwala na nieskomplikowane ruchy, dzięki czemu można się poruszać i wykonywać lekkie prace domowe. Stosuje się go w okresie rehabilitacji po operacji lub w przypadkach silnego bólu spowodowanego zapaleniem zakończeń nerwowych w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
  3. Średnie utrwalenie — aparat ma bardziej elastyczne żebra niż poprzednie modele i nie wpływa na zdolność do pracy. Są one odpowiednie w przypadku długiego siedzenia w jednej pozycji lub przy chronicznych bólach pleców.
  4. Łagodne unieruchomienie — są to miękkie gorsety wykonane z elastycznych materiałów. Wskazane są do korygowania postawy, zapobiegania skoliozie i odciążania nadmiernie kręgosłupa. Na rwę kulszową i inne dolegliwości bólowe przepisywane są aparaty rozgrzewające. Gorsety te zapewniają jednocześnie utrwalenie, delikatny masaż i rozgrzanie.
  5. Zmienny stopień utrwalenia pozwala na dostosowanie stopnia usztywnienia w zależności od etapu leczenia.

Materiał

Materiały użyte do wykonania stabilizatora są bardzo ważne, ponieważ najczęściej należy go nosić na gołym ciele i przez długi czas. Materiały użyte do wykonania stabilizatora powinny być naturalne, hipoalergiczne i nieodkształcające się podczas zabiegu — najlepiej te ze wstawkami z tkaniny bawełnianej. Zwróć też uwagę na jakość żeberek usztywniających. Zawsze przed zakupem należy zmierzyć gorset. Upewnij się, że nie ściska ani nie ociera. Zwróć też uwagę na elementy złączne i sprawdź ich działanie.

Rozmiar

Aby określić rozmiar gorsetu, należy wykonać określoną liczbę pomiarów, w zależności od rodzaju stabilizatora. Są to przede wszystkim obwód talii, obwód pasa i obwód bioder. Różni producenci mają różne siatki wymiarowe, dlatego każdy stabilizator wymiaruj indywidualnie. Pomiary należy wykonywać bez ubrań i w przeddzień zakupu, gdyż nawet kilka dodatkowych centymetrów może odgrywać rolę.