6 oznak niedoboru żelaza i jak je uzupełnić

}
niedobory żelaza

Niedobór żelaza to powszechny problem związany z niedoborem składników odżywczych, który może dotknąć praktycznie każdego. Jest to również jedna z najtrudniejszych do zdiagnozowania i leczenia chorób, dlatego tak ważne jest rozpoznawanie wczesnych sygnałów ostrzegawczych, co pozwala na szybsze podjęcie odpowiednich działań. Niestety, niedobór żelaza może objawiać się na wiele różnych sposobów. Niektóre z tych objawów są łatwe do przeoczenia, inne mogą być subtelne. Jednak wszystkie one prowadzą do tego samego: osłabienia fizycznego, zmęczenia, a nawet choroby. Jeśli chcesz poprawić stan swojego zdrowia i zmniejszyć ryzyko zachorowania, zapoznaj się z poniższymi siedmioma czerwonymi flagami, które oznaczają, że masz niedobór żelaza – i jak temu zaradzić, zanim będzie gorzej.

Anemia

Anemia to stan, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości żelaza do produkcji krwi. Może być ona spowodowana przez wiele czynników, w tym niedokrwistość wynikającą z niewłaściwej diety i stanu zdrowia, przyjmowanych leków oraz ciąży. Gdy organizm nie ma wystarczającej ilości żelaza do prawidłowego funkcjonowania, zaczyna rozkładać białka, które są niezbędne do wytwarzania krwi. Prowadzi to do pojawienia się objawów znanych jako anemia. W zależności od przyczyny, anemię można leczyć suplementami żelaza lub dietą bogatą w żelazo. Jednak dieta uboga w żelazo może również prowadzić do niedoboru żelaza, dlatego ważne jest, aby nie ignorować znaków ostrzegawczych.

Nudności i wymioty

Jeśli doświadczasz tych objawów, prawdopodobnie masz do czynienia z innym rodzajem wymiotów, zwanym skurczami brzucha. Skurcze te są wynikiem niskiego poziomu żelaza w organizmie. Dieta bezżelazowa może powodować takie skurcze, jeśli organizm nie ma wystarczającej ilości żelaza, aby je wyeliminować.

Osłabienie i zmęczenie

Jeśli masz powyższe objawy i nasilają się one, prawdopodobnie stajesz się słabszy i bardziej wyczerpany z powodu braku żelaza w organizmie. Może to być spowodowane niezdrowymi nawykami żywieniowymi, takimi jak spożywanie zbyt dużej ilości cukru, rafinowanej mąki, białego pieczywa i syropu kukurydzianego, a także nieprzyjmowanie żadnych witamin zawierających żelazo. Należy także spróbować zwiększyć spożycie witaminy C i magnezu oraz stosować zdrową, zrównoważoną dietę.

Zmęczenie/ bezsenność

Jeśli doświadczasz tych objawów w ciągu dnia, być może jesteś zbyt zmęczony, by zasnąć w nocy. Jest to tzw. bezsenność i zwykle wynika z nerwowości, stresu i niepokoju. Jeśli pacjent odczuwa te objawy w porze snu, prawdopodobnie nie wysypia się wystarczająco. Zaleca się, abyś spał co najmniej 8 godzin każdej nocy i starał się spać co najmniej 7 godzin dziennie. Jeśli nie zapewniasz sobie zalecanej ilości snu, prawdopodobnie będziesz odczuwać zmęczenie w ciągu dnia.

Wypadanie włosów/ łupież

Jeśli zauważysz, że Twoje włosy stają się coraz rzadsze i/lub swędzi Cię skóra głowy, prawdopodobnie masz łupież. Jest to normalna reakcja organizmu na łupież i wypadanie włosów. Niestety, łupież może być oznaką innych problemów, takich jak niedobór składników odżywczych, dlatego ważne jest, aby go zbadać. Jeśli zauważysz łupież, gdy masz skórę głowy pełną włosów, być może twój organizm próbuje pozbyć się nadmiaru włosów. Jest to tak zwane wypadanie włosów i może być oznaką infekcji, na przykład zakażenia skóry głowy.

Choroby skóry/otwarte rany

Jeśli zauważysz na swojej skórze otwarte rany, to prawdopodobnie dlatego, że Twojemu organizmowi brakuje ważnych witamin i minerałów. Mogą to być witaminy A, D, E i K, żelazo i cynk. Niestety, wszystkie te choroby mogą się rozwijać w wyniku niedoboru składników odżywczych, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na te oznaki i objawy, aby uniknąć przeniesienia niedoboru żelaza na inne osoby.

Podsumowując

W skrócie, niedobór żelaza to stan, w którym organizm nie posiada w komórkach wystarczającej ilości żelaza do produkcji krwi. Wszystkie formy niedokrwistości z niedoboru żelaza mogą być szkodliwe, dlatego ważne jest, by jak najwcześniej rozpoznać oznaki i objawy, aby podjąć odpowiednie działania. W tym celu należy regularnie sprawdzać poziom żelaza we krwi i produktach krwiopochodnych. Pomoże to ustalić, czy występuje u Ciebie niedokrwistość z niedoboru żelaza.