Apteczka pierwszej pomocy – niezbędnik każdego domu

}
Apteczka pierwszej pomocy - niezbędnik każdego domu

Apteczka pierwszej pomocy jest niezbędna w wyjątkowych przypadkach. Posiadanie apteczki to nie tylko w wielu przypadkach obowiązek, ale także przywilej. Za jej pomocą można udzielić doraźnej pomocy, dzięki czemu poszkodowany będzie w stanie doczekać do przyjazdu karetki. Jakie są rodzaje apteczek? Jakie powinno być wyposażenie apteczki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. 

Rodzaje apteczek

Można wyróżnić kilka podstawowych typów apteczek pierwszej pomocy dostępnych na https://www.bhp-gabi.pl/k996,apteczki-wyposazenia-do-apteczek.html, należą do nich:

  • domowa apteczka – powinna być obecna w każdym gospodarstwie domowym,
  • apteczka szkolna – element obowiązkowy w każdej placówce szkolnej,
  • apteczka samochodowa – regulowana przepisami o ruchu drogowym,
  • apteczka turystyczna – niezbędnik każdego podróżnika,
  • apteczka zakładowa – konieczna w każdym zakładzie pracy. 

W zależności od miejsca, w którym będziemy korzystać z apteczki pierwszej pomocy, ich wyposażenie może się nieznacznie różnić. 

wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy 

Podstawowe wyposażenie apteczki będzie w każdym przypadku podobne. Do podstawowych elementów wyposażenia każdej apteczki należy gaza. Jest ona konieczna w przypadku krwawienia, aby zabezpieczyć ranę. Kolejny istotny element to bandaże. Będą one szczególnie pomocne w urazach, wymagających dezynfekcji oraz zabezpieczenia. Z pewnością przydadzą się jałowe kompresy oraz plastry opatrunkowe. Idealnym rozwiązaniem są plastry z opatrunkiem do samodzielnego pocięcia, dzięki którym dostosujemy wielkość opatrunku do rany. Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy powinno zawierać preparaty, które pozwolą odkazić rany. Dodatkowo elementem uzupełniającym powinny być środki na poparzenia, które przydadzą się zwłaszcza w zakładach pracy, w których pracownicy narażeni są na bezpośredni kontakt z ogniem. W przypadku apteczek turystycznych oraz samochodowych warto zainwestować w dodatkowe środki ostrożności. Posiadanie rękawiczek ochronnych, maseczki do sztucznego oddychania, mogą nie tylko uratować życie komuś, ale przede wszystkim zachować bezpieczeństwo w trakcie udzielania pomocy.