Czym są bańki lekarskie i jak je wybrać?

}
bańki szklane

Stare metody stosowane przez nasze mamy i babcie nadal działają i często są poszukiwane przez młodych rodziców. Nie trudno się dziwić. Podejścia te zakładają, że wszystko, co jest dostępne, jest w zasięgu ręki, a nie systematyczne i szybkie sięganie po leki. Jedną z takich domowych technik terapii zimnem jest bańka. Co to dokładnie jest?

Bańki lekarskie – medycyna naturalna

Bańki lekarskie (tutaj) to jedna z metod leczniczych stosowanych w medycynie tradycyjnej. Do zabiegu wykorzystywane są specjalne naczynka, które przyczepiają się do skóry w określonych partiach ciała. Celem zabiegu jest wytworzenie w pęcherzykach powietrza podciśnienia, które pobudza receptory w skórze. Wytwarzanie próżni można osiągnąć na wiele sposobów. Z powodu podciśnienia wewnątrz bańki, małe naczynia krwionośne pękają i krew wycieka. Wynaczyniona krew jest postrzegana przez nasz układ odpornościowy jako ciało obce i stymuluje organizm do produkcji powodzi przeciwciał. Działanie przeciwbólowe i terapeutyczne bąbelków można wytłumaczyć stymulacją receptorów w skórze, mięśniach i powięziach. Krew przepływając przez rozszerzone naczynia oczyszcza tkanki ze szkodliwych metabolitów, prowadząc do odżywienia, odkwaszenia i lepszego dotlenienia organizmu oraz reguluje pracę narządów wewnętrznych.

bańki lekarskie niebieskie

Rodzaje baniek lekarskich 

Szklane żarówki – Błyskawiczne żarówki do umieszczania na gorąco; podgrzej żarówki za pomocą zwęglonego wacika nasączonego denaturatem. Po przyłożeniu nagrzanej bańki do skóry, gdy jej temperatura spada, powstaje podciśnienie, które wciąga skórę w pęcherzyki powietrza. Szklane bańki wymagają najwyższych umiejętności i mogą powodować oparzenia skóry, jeśli są używane nieprawidłowo.

Bezogniowe bańki poprawiają krążenie krwi. Dzieje się tak, ponieważ część tkanki jest wciągana do naczynia krwionośnego. Dzięki temu do komórek dociera więcej tlenu i składników odżywczych, wspomagając ich regenerację. Naczynia krwionośne często pękają, dlatego w miejscu, gdzie po operacji znajdowały się pęcherzyki powietrza, widać siniaki. Uważa się również, że dzięki bańkom można przyspieszyć usuwanie toksyn z organizmu.

Bańki bezogniowe – jak stawiać?

Jeśli mamy już taką bańkę, powinniśmy się odpowiednio przygotować. To powiedziawszy, osoba umieszczająca bańkę powinna położyć się w wygodnej pozycji, aby nie zmieniać pozycji podczas sesji. Warto wybrać cichy, spokojny pokój, w którym jest ciepło, żeby nie zmarznąć, bo lepiej mieć bąbelki bez ubrania, tylko bieliznę, a tu mowa o częściach ciała, którymi będziemy operować bąbelkami. Skórę należy odpowiednio naoliwić i nałożyć brzegi, najczęściej na plecy, klatkę piersiową lub boki. Po tym możemy przejść do układania baniek. Na cykl kuracji zaleca się włożyć około 20-30 baniek. Zwykle działanie bąbelkowe powinno trwać 20 minut, w zależności od jednostki chorobowej. Po zabiegu pacjent powinien być ułożony, aby było mu ciepło i miał czas na odpoczynek. Krew przepływając przez rozszerzone naczynia oczyszcza tkanki ze szkodliwych metabolitów, dostarcza organizmowi składników odżywczych, odkwasza i lepiej dotlenia oraz pobudza współczulny i przywspółczulny układ nerwowy do regulacji pracy narządów wewnętrznych.