Pierwsze badanie USG w ciąży: wszystko, co musisz wiedzieć

}
pierwsze usg w ciąży

Pierwsze badanie ultrasonograficzne w ciąży to ważna chwila zarówno dla mamy, jak i taty. Po raz pierwszy będziesz mógł zobaczyć swoje rosnące dziecko twarzą w twarz. Nie będziesz wiedzieć dokładnie, jak rozwija się dziecko, dopóki nie wykonasz tego badania, więc zaplanuj je jak najszybciej. Jeśli masz wątpliwości, czy umówić się na wczesne badanie USG, nie martw się – większość położnych i lekarzy z chęcią je dla Ciebie wykona. Zazwyczaj nie pobierają oni opłat za takie badania, nawet jeśli są one wykonywane po 12 tygodniu ciąży. Powinnaś także zapytać swojego lekarza, czy wczesne badanie ultrasonograficzne nie jest dla Ciebie przeciwwskazane (np. ze względu na stan zdrowia). Listę najczęstszych powodów, dla których wczesne badanie ultrasonograficzne może być niewskazane, znajdziesz tutaj .

Co to jest badanie ultrasonograficzne?

Badanie ultrasonograficzne to nieinwazyjna metoda obrazowania dziecka wewnątrz ciała matki. Ultradźwięki wykorzystują dźwięk do przenikania przez ciało i tworzenia obrazów płodu i rozwijającego się dziecka. Pierwsze badanie może być nazywane sonogramem, ponieważ jest podobne do zdjęcia sonarowego.

Jak wygląda badanie ultrasonograficzne?

W pierwszym trymestrze ciąży serce dziecka zaczyna bić i zostaje ono wydalone z macicy. Na zdjęciu widoczne są jajowody, macica i łożysko. Płód jest często wykrywany z powodu silniejszego krwawienia z macicy widocznego na zdjęciu. Ponieważ płód znajduje się wewnątrz matki, możliwe jest obserwowanie wzrostu dziecka i jego pozycji w macicy. Jeśli ciąża jest niskiego ryzyka, dziecko jest widoczne tylko dla matki. Jeśli ciąża jest zagrożona, dziecko jest widoczne dla całej rodziny. Obejmuje to twarz, dłonie, stopy, stawy i wiele innych.

Kiedy konieczne jest badanie ultrasonograficzne?

Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji i chcesz wykluczyć ewentualne nieprawidłowości, zanim poznasz swoje dziecko, zaplanuj wczesne badanie ultrasonograficzne. Jeśli jednak spodziewasz się bardziej skomplikowanej ciąży, zaleca się wykonanie badania USG tuż przed 12. tygodniem, aby upewnić się, że jesteś we właściwym okresie ciąży. Reguła 13 tygodnia jest używana do określenia, czy wczesne badanie ultrasonograficzne jest nadal konieczne. Jeśli nie masz pewności co do terminu wczesnego badania USG, nie martw się – większość położnych i lekarzy chętnie wykona je dla Ciebie. Zazwyczaj nie pobierają oni opłat za te badania, nawet jeśli są one wykonywane po 12. tygodniu ciąży. Powinnaś także zapytać swojego lekarza, czy wczesne badanie ultrasonograficzne jest dla Ciebie przeciwwskazane (np. z powodu choroby). Listę najczęstszych powodów, dla których wczesne badanie ultrasonograficzne może być niewskazane, znajdziesz tutaj .

Jak mam się przygotować do pierwszego badania ultrasonograficznego?

Ponieważ pierwszy trymestr ma decydujące znaczenie dla rozwoju dziecka, ważne jest, abyś przygotowała swoje ciało do ciąży. Aby zapobiec infekcjom i umożliwić organizmowi prawidłowe przetwarzanie składników odżywczych pochodzących z witamin, minerałów i tłuszczu w diecie, najlepiej jest powstrzymać się od spożywania pewnych pokarmów, takich jak skorupiaki i niektóre warzywa, np. brokuły. Jeśli karmisz piersią, nie powinnaś przygotowywać się do pierwszego badania USG poprzez odciąganie pokarmu lub wykonanie testu ciążowego. Zamiast tego powinnaś upewnić się, że masz odpowiednie składniki odżywcze i jesteś w ciąży, aby uniknąć urodzenia nisko położonego płodu.