Poduszka ortopedyczna – wszystko, co musisz wiedzieć!

}
poduszka ortopedyczna

Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje długiego oraz spokojnego snu. Wraz z wiekiem ilość czasu, jaki przeznaczamy na sen ulega zmianie – małe dzieci śpią zdecydowanie dłużej, dorośli z kolei krócej. Chcąc zsumować łączny czas spędzony w łóżku, otrzymany wynik wyniesie około 20 lat. Warto więc zadbać o własny komfort i kupić poduszkę ortopedyczną. Co daje nam to rozwiązanie?

Poduszka ortopedyczna – dlaczego warto?

Wbrew powszechnej opinii, poduszki ortopedyczne nie są dedykowanie jedynie osobom, które zostały zdiagnozowane pod względem problemów z narządem ruchu – przede wszystkim kręgosłupa. Tego typu poduszek może używać każdy z nas, profilaktyczne. Są one bowiem ergonomiczne, dzięki czemu podczas snu nieustannie utrzymywana jest naturalna krzywizna kręgosłupa. Poduszek ortopedycznych można używać również podczas pracy. Wówczas podłożona pod lędźwie zapewni ergonomiczne ułożenie tej części kręgosłupa. Zadaniem poduszek ortopedycznych jest więc odciążenie naszego kręgosłupa, a co za tym idzie, również naszych mięśni. Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna do spania jest gwarancją tego, że po nocy wstaniemy wyspani, wypoczęci, bez uczucia stycznego karku oraz bólu pleców. 

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną do spania?

Wybór odpowiedniej poduszki ortopedycznej do spania to niezwykle ważna kwestia, od której w dużej mierze zależy nasze zdrowie. Wybór ten nie jest jednak prosty. Na rynku dostępna jest bowiem niezwykle szeroka gama różnych produktów. Jak wybrać ten odpowiedni? Najważniejszą kwestią będzie wybór miejsca, w którym zakupimy produkt. Najlepiej wybierać tu sklepy z produktami medycznymi. To sprawi, że będziemy mieć gwarancję, iż zakupiona poduszka jest wysokiej jakości oraz posiada odpowiednie atesty.

Warto też skorzystać z pomocy sprzedawcy, który doradza w tego typu sklepach. Najczęściej są to bowiem specjaliści, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie oraz wiedzę, dzięki czemu pomogą w wyborze odpowiedniego produktu. Na uwadze należy mieć także długość użytkowania odpowiedpoduszki ortopedycznej do spania. Najlepiej wymieniać ją co 2-3 lata.

Co jeszcze będzie ważne? Rodzaj poduszki, z której będziemy korzystać w stosunku do tego, w jakiej pozycji najczęściej śpimy.

  • Spanie na brzuchu. Poduszka powinna być płaska, najczęściej w kształcie gwiazdy.
  • Spanie na boku. Poduszka powinna mieć dodatkowe wyprofilowanie w kształcie wałka. 
  • Spanie na plecach. Poduszka powinna być niższa, z odpowiednim wycięciem stabilizującym utrzymanie głowy w jednej pozycji. 
poduszki ortopedyczne do spania

Zwykła poduszka a poduszka ortopedyczna do spania 

Czym różni się poduszka ortopedyczna do spania od poduszki zwykłej? Przede wszystkim kształtem oraz wypełnieniem. Tradycyjne poduszki wypełnione są najczęściej syntetycznym lub naturalnym puchem czy też silikonowymi kulkami. Modele ortopedyczne produkowane są z kolei z pianki poliuretanowej z pamięcią kształtu. Pianka reaguje bowiem na zmianę temperatury ciała, pod wpływem której robi się elastyczna i miękka. Maksymalnie dopasowuje się do przestrzeni pomiędzy materacem a szyją oraz barkiem. Kręgosłup zostaje więc w prawidłowej pozycji, a my nie jesteśmy narażeni na dolegliwości związane z bólem pleców, głowy czy kręgosłupa.