Stabilizator nadgarstka- co warto o nim wiedzieć?

}
stabilizator nadgarstka

Staw nadgarstka jest jednym z najczęściej narażonych na urazy miejsc. Bywa, że są one mniej lub bardziej poważne. W związku z tym stabilizacja nadgarstka jest szansą na unikanie wielu urazów, ale gdy już nadgarstek został uszkodzony, konieczność stosowania gipsu może być bardzo uciążliwa. Ten rodzaj pomocy mocno ogranicza ruchy, oraz utrudnia higienę całej ręki. Latem jest to bardzo kłopotliwe, ponieważ temperatury są bardzo wysokie. W tych warunkach gips daje jeszcze większe poczucie dyskomfortu, jednak mając do wyboru ortezę, w wielu przypadkach można go uniknąć.

Stabilizator nadgarstka, orteza, a może usztywniacz

Pytanie to jest najczęściej pojawiającym się na etapie zakupu danego typu produktu. Specjaliści twierdzą, że nazwy takie jak orteza, stabilizator nadgarstka, a także usztywniacz stosuje się zamiennie. Niekiedy pacjenci uważają, że są to odmienne produktu, stosowane różnorako ze względu na stopień urazu. Orteza przeznaczona jest na cięższe urazy, a stabilizator to lżejsze, a nawet w celach profilaktycznych. 

Kiedy stosować stabilizator nadgarstka?

stabilizator nadgarstka

Każdy z nas może korzystać ze stabilizatora, ponieważ wobec jego stosowania nie ma żadnych ograniczeń. Można go stosować po urazie, jak i podczas stosowania sportu, czy też na co dzień w trakcie wykonywania codziennych czynności. Jest to lekka, usztywniająca opaska, którą można stosować podczas nadwyrężenia stawu, oraz po zwichnięciu. Dodatkowo sprawdzi się u osób cierpiących na reumatyzm, oraz zapalenie ścięgien, a także na artretyzm.

Orteza o dużym usztywnieniu, niekiedy może być stosowana nawet zamiast gipsu, dzięki czemu jest ogromnym udogodnieniem ze względu na swoją wagę. Dodatkowo stabilizator nadgarstka z orteo.pl ułatwia higienę ręki, co jest ważne w okresie letnim, kiedy temperatury dają się we znaki.

Silnie usztywniane stabilizatory można stosować po zabiegach chirurgicznych, lub po przewlekłych zapaleniach stawów, oraz złamaniach. Jeśli nie ma potrzeby, zawsze stosuj miękki i lekki stabilizator, ponieważ te sztywne rozwiązania ograniczają, oraz krępują ruchy. Wiąże się to z brakiem wygody podczas codziennego używania.

Jak dobrać odpowiednią ortezę?

Dobór stabilizatora nadgarstka to indywidualna kwestia. Przed zakupem odpowiedniego modelu dla siebie, dobrze jest skontaktować się z ortopedą, lub fizjoterapeutą. Dzięki nim wybór odpowiedniego produktu nie będzie trudny, oraz na pewno spełni Twoje wymagania.

Pamiętaj, że osoby sprzedające w sklepach medycznych, to również specjaliści w swoich fachu, więc możesz im zaufać. Ponadto musisz wiedzieć, że wybór stabilizatora zależy od paru czynników takich jak typ schorzenia, oraz stopień jego zaawansowania. Przed zakupem zadaj sobie wyżej wymienione pytania:

  • Jaka jest Twoja waga, jako użytkownika stabilizatora?
  • Jak często i w jakich sytuacjach będziesz korzystać ze stabilizatora?
  • Przez jaki okres czasu będziesz nosił ortezę?
  • Jaki jest typ schorzenia, oraz poziom jego zaawansowania?
  • W jakim celu korzystać będziesz z ortezy?

Dzięki odpowiedziom na te pytania łatwiej dokonasz wyboru.