Zdrowe i zadbane zęby- dlaczego płyn do płukania jamy ustnej jest istotny?

}
płyn do płukania jamy ustnej

Zdrowe i zadbane zęby wymagają codziennej pielęgnacji, wizyta u dentysty raz w roku to zdecydowanie za mało. Aby cieszyć się kompletnym i zdrowym uzębieniem przez całe życie, należy o nie odpowiednio zadbać. W skład wymaganej do tego codziennej pielęgnacji wchodzi szczotkowanie zębów, nitkowanie ich oraz używanie płynu do płukania jamy ustnej. Płukanka jest dopełnieniem dwóch poprzedzających czynności. A dlaczego jest równie istotna jak szczotkowanie? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

W jaki sposób płyn chroni zęby?

Całkowite zabezpieczenie zębów przed próchnicą albo kamieniem nazębnym, można uzyskać, tylko pozbywając się bakterii oraz resztek pokarmu z jamy ustnej. Wprawdzie szczotkowanie zębów pastą oraz użycie nici pozbędzie się lwiej ich części, ale nie oznacza to stuprocentowej skuteczności. Płyn do płukania jamy ustnej dociera nawet w najtrudniej dostępne miejsca, które łatwo jest pominąć szczoteczką. Taka gwarancja pozbycia się resztek bakterii jest idealnym dopełnieniem codziennej higieny jamy ustnej.

W zamyśle płyn do płukania jamy ustnej jest skutecznym, ale tylko pomocniczym środkiem, służącym do utrzymania odpowiedniej higieny zębów. Na szczęście wraz z badaniami, te roztwory zostały wzbogacone o dodatkowe zastosowania (w tym lecznicze). Obecnie na rynku można znaleźć je z następującymi właściwościami:

  • antyseptyczne
  • łagodzące objawy nadwrażliwości zębów
  • odświeżające oddech
  • wybielające
  • bakteriobójcze
  • zmniejszające odkładanie płytki nazębnej
  • remineralizujące szkliwo zębów

Dzięki takiemu wachlarzowi właściwości, płyny nie są już tylko środkiem do profilaktycznego zastosowania. W przypadku niektórych osób mogą skutecznie działać leczniczo. 

Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej

płyn do płukania jamy ustnej

Najważniejsze jest stosowanie się do fundamentalnej zasady zdrowych zębów- regularności i dyscypliny. Przede wszystkim płyn do płukania jamy ustnej, powinno się stosować codziennie, tak samo, jak szczotkuje się zęby (2/3 razy/dzień). Samo stosowanie roztworu jest banalnie proste, odmierza się określoną ilość i płucze usta przez co najmniej 30 sekund. Później należy go oczywiście wypluć, płyn do płukania nie jest szkodliwy, ale nie powinno się go połykać.

W kwestii zastosowania warto wspomnieć, że u osób, które zmagają się z nadmiernym gromadzeniem płytki i kamienia nazębnego, wygląda to nieco inaczej. Sam w sobie proces przebiega tak samo. Z tą tylko różnicą, że w takim przypadku płukanka powinna być czynnością, od której zaczyna się rutynową pielęgnację zębów. Czyli począwszy od przepłukania jamy ustnej roztworem, dopiero po tej czynności przechodzimy do szczotkowania zębów, kończąc na nitkowaniu.

Jak wybrać odpowiedni płyn dla siebie

Dobór odpowiedniego płynu z https://sanbello.pl/higiena/higiena-jamy-ustnej/plyny-do-plukania to kwestia indywidualna, dzielimy je na lecznicze oraz kosmetyczne. Każdy musi sam wybrać rodzaj, który będzie przeciwdziałał temu, na co najbardziej podatne są jego zęby oraz dziąsła. Jest jednak jedna uniwersalna rada- należy zwracać uwagę na zawartość alkoholu. Jest to ważne z dwóch względów, po pierwsze- dla niektórych jego odczuwalność może być niekomfortowa, po drugie- alkohol wchłania się do organizmu przez śluzówkę, z racji tego nie jest zalecany w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży.